Yeni Ürün

Seiko Presage SPB295J Otomatik Erkek Kol Saati

Safir kristal  CAM / Mekanik  MEKANİZMA / 100 metre  SU GEÇİRMEZLİK
ÜRÜN KODU: SPB295J
BARKOD: 4954628245915
Ücretsiz Kargo
  Tükendi!  
Abt Saat, satışını yaptığı tüm markaların yetkili satıcısıdır. Satışı yapılan tüm ürünler %100 orjinaldir ve garanti kapsamındadır, güvenle satın alabilirsiniz.
5000 TL ve üzeri siparişlerde kurye ile İstanbul içi aynı gün ücretsiz teslimat.

OrijinalÜrün

YetkiliSatıcı

ÜcretsizKargo

Aynı GünTeslimat

MağazadaDeğişim

İadeGarantisi


Mauris dolor sapien, malesuada at interdum ut, hendrerit eget lorem. Nunc, et sollicitudin purus fermentum ut.

Seiko Presage SPB295J - El Yapımı Kadran / Limitli Üretim

Seiko Presage, Japon kültürününden ilham alınan ve sadece mekanik saatlerden oluşan üst segment bir koleksiyon. Presage'ın geçtiğimiz yıllarda en çok dikkat çeken modelleri ise lake,mine veya porselen kadrana sahip modeller. Seiko, normalde çok üst segment saatlerde gördüğümüz bu kadran tiplerini üretmekle saatçilikte bir odak noktası oldu.

 

El Yapımı Kadran

Seiko Presage SP295J modeli tamamen el yapımı Urushi lake boyalı bir kadrana sahip. Saatin kadranı, Japonya'nın Urushi lake işçiliği ile ünlü Kanazawa'da lake ustası Isshu Tamura tarafından üretiliyor. Urushi aslında sadece Çin ve Japonya'da yetişen bir ağaç türü ve bu ağacın özsuyu yüzyıllardır objelerin boyanmasında kullanılıyor. Kadranda gördüğümüz derin yeşil ton ise Kanazawa bölgesindeki yaz vakti yeşile bürünen yosun bahçelerinden ilham alınmış. Lake kadranlar üretimi tamamlandığında kremimsi parlak bir dokuya sahip oluyor ve saatçiliğin en değerli zanaatlarından biri olarak değerlendiriliyor.

 

Alt kadran kenarı ve saniye ibresi, Kanazawa'da yaz vaktinin sıcaklığını yansıtmak amacıyla altın renkte üretildi. Yemyeşil yosun bahçelerinin arasından süzülen ışık hüzmeleri bu şekilde kadranda tasvir edildi.

 

40.5 mm çaplı paslanmaz çelik kasaya sahip bu modelde çift bombeli safir kristal cam bulunuyor. Bu durum da saatimize hafifçe retro bir karakter katmış.

 

Limitli Üretim

SPB295J, dünyada 2.000 adet limitli olarak üretiliyor. Saate uygulanan yüksek işçilik, el boyaması kadran, Presage'ların en üst seviyesi olarak değerlendirilmesi ve 2.000 adet limitli üretim olması nedeniyle(kasa arkasında her saatin kaçıncı üretim olduğunu belirten işleme bulunuyor.) enderliğini koruyacak olup çok yüksek koleksiyon değeri taşıyor. Yıllar içerisinde koleksiyonerler tarafından aranan bir model olacağına inanıyoruz. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir :)

 

Yüksek Fonksiyonellik

SPB295J'nin özellikle el işçiliği ve tasarım ile ön plana çıkan bir model olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu modelde fonksiyonellik ikinci plana atılmamış ve bir otomatik saatte bulunmasının çok işe yarar olduğu bir komplikasyon eklenmiş: Güç Rezervi Göstergesi. Bu fonksiyon saatçilikte çok sık karşımıza çıkan bir fonksiyon değil. (Markalar için ekstra iş yükü ve maliyet çıkarttığı için böyle olduğunu düşünüyoruz.). Saatin enerjisinin depolayan "Tulumba" ismi verilen parçanın üzerine ekstra bir çark sistemi ekleniyor ve bu sayede kaç saatlik güç kaldığını görebiliyorsunuz.

 

Güç rezervi fonksiyonu kadranda saat 9-10 kısmına yerleştirilmiş. Saat 3 kısmında ise günlerin takip edilebileceği bir komplikasyon bulunuyor. Tasarımın dengeli ve uyumlu olması adına Seiko bu saatte geleneksel bir tarih penceresi kullanmayıp, bunun yerine tarihi saat 6 yönündeki bir alt kadranla göstermeyi tercih etmiş. Ancak bu alt kadran alışılmışın dışında - ve koleksiyonerlerin değer verdiği - farklı bir şekilde çalışıyor. Yarım ay şeklinde tasarlanan bu kadran tam bir daire olmadığı için tarih ibresi 31'den sonra çok hızlı bir şekilde 1'e geri zıplıyor. Bu özelliğe "Retrograde Date" ismi veriliyor ve Bulgari, Cartier, Vacheron Constantin gibi markalar tarafından kullanılan özel bir fonksiyon. Bütün bu özellikleri bir araya getirdiğimizde Seiko'nun SPB295J üretilirken her kısmı incelikle düşündüğünü görüyoruz.

 

Her ne kadar klasik tarzda bir saat olduğunu düşünsek de bir spor saati gibi 100 metre su geçirmezliğe sahip. Bu durum da bize Seiko'nun en klasik tasarımlarında bile fonksiyonelliği ikinci plana atmadığını gösteriyor.

 

Üstün Mekanizma

Bu modelin içerisinde in-house 6R24 kalibresi bulunuyor. Seiko'ların içerisinde sadece en üst segment saatlerde kullanılan(bu nedenle ender bir mekanizmadır.) Bu kalibrenin bizce çok önemli iki özelliği var. Birincisi, Seiko mekanizmaları arasında en yüksek vuruş sayısına sahip mekanizmalardan biri olması. Vuruş sayısı saatin hassas zaman tutmasını etkileyen önemli bir unsur. 6R24, saatlik 28.800 adet vuruş sayısı ile hassasiyeti garanti altına alıyor.

 

İkincisi ise bahsettiğimiz gibi yüksek fonksiyonellik sunması. Bunlardan başlıcası, güç rezervi göstergesi. Buna ek olarak da gün ve tarih fonksiyonların da sunması bu kalibrenin artı özelliklerinden.

 

Seiko Presage SPB295J modelini Bağdat Caddesi mağazamızdan ve web sitemizden detaylı olarak inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

 

Abt Saat olarak satışını gerçekleştirdiğimiz her Seiko saat 2 yıl uluslararası garanti kapsamındadır.

 
SAAT ÖZELLİKLERİ Kasa Ölçüleri:
 • 40.5 mm Kasa Çapı
 • 12.8 mm Kasa Kalınlığı
 • 20 mm Lug Genişliği
 • 47.8 mm Lug to Lug
Kalibre Özellikleri:
 • 6R24 Otomatik Mekanizma
 • 41 Saat Güç Rezervi
 • Elle Kurulabilme Özelliği
 • In-House Üretim
 • Saatlik 28.800 Titreşim(4 Hz)
 • Hack Özelliği
Tasarım Özellikleri:
 • El Yapımı Yeşil Urushi Lake Boyama Kadran
 • Siyah Deri Kayış
 • Paslanmaz Çelik Kasa
 • Cam Arka Kapak
 • Altın Saniye İbresi
​Diğer Özellikleri:
 • Çift Bombeli Safir Kristal Cam
 • 100 Metre Su Geçirmezlik
 • El Yapımı Kadran
 • Limitli Üretim - 2000 adet
 • Güç Rezervi Fonksiyonu